Czym różni się rekuperacja od wentylacji mechanicznej?

Wbrew pozorom wentylacja jest jedną z ważniejszych instalacji w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże, niezbędne do oddychania, a także prawidłową i bezpieczną pracę urządzeń. Coraz częściej systemy wentylacji mechanicznej wzbogacane są o urządzenia rekuperacyjne. Jakie to przynosi korzyści? Dowiesz się, czytając artykuł.
Na czym polega tradycyjna wentylacja?
Wentylacja jest procesem polegającym na utrzymaniu w pomieszczeniach temperatury, wilgotności i ruchu powietrza na wymaganym poziomie. Zadaniem systemów wentylacyjnych jest usuwanie z pomieszczeń zużytego oraz zanieczyszczonego powietrza i zastępowanie go powietrzem świeżym. W budynkach mieszkalnych zapewnia to właściwą cyrkulację powietrza, chroni pomieszczenia przed zawilgoceniem i gwarantuje wymianę zużytego powietrza wydychanego przez ludzi. W obiektach przemysłowych wentylacja umożliwia pozbywanie się z przestrzeni szkodliwych dla ludzi oparów chemicznych, pyłów oraz innych zanieczyszczeń produkcyjnych.
Rodzaje wentylacji – grawitacyjna i mechaniczna
Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę ciśnień między ujściem kanału wentylacyjnego a przestrzenią pomieszczenia. Zużyte powietrze z wnętrza obiektu wysysane jest przez przewody wentylacyjne, a świeże dostaje się z zewnątrz dzięki specjalnym nawiewom lub przez okna. W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza wymuszana jest dzięki pracy wentylatorów, które montowane są w kanałach wentylacyjnych. Systemy wentylacji mechanicznej umożliwiają dostosowanie intensywności ich pracy do konkretnego zapotrzebowania. Wszystkiego o systemach wentylacyjnych dowiedzieć się można od ekspertów dystrybutora urządzeń wentylacyjnych Klimapoz z Poznania.
Rekuperacja – odzyskiwanie ciepła z powietrza wentylacyjnego
W dobie dbałości o środowisko naturalne i popularyzacji trendów proekologicznych oszczędności energii przybrały nowy wymiar. Jednym ze sposobów odzyskiwania energii z otoczenia stała się rekuperacja. Najprościej mówiąc, rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Świeże i zimne powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku. Powietrze zużyte, wilgotne i ogrzane wyciągane jest przez wentylatory z wnętrza obiektu. Obydwa strumienie spotykają się (ale nie łączą) w wymiennikach ciepła rekuperatora. Zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje ciepło od zużytego powietrza i dostaje się do pomieszczeń. Oszczędza to energię, a tym samym środowisko naturalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Boniterm Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Energetyczne, grzejne urządzenia - usługi
woj. pomorskie83-010 Straszyn, Objazdowa 10
-
Instalatorstwo sanitarne i co Technika Grzewcza i Sanitarna
Instalacje hydrauliczne - usługi
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242