Czym jest drewno suszone i strugane?

Polskie tartaki słyną z produkcji wysokiej klasy drewna konstrukcyjnego, czyli tego, które spełnia restrykcyjne normy wytrzymałości PN-EN 338. Tworzy się z niego zaś tarcicę budowlaną, idealnie sprawdzającą się do produkcji m.in. więźby dachowej w klasie C24 i wyższej. Najważniejszymi procesami obróbki tartacznej, które w dużej mierze wpływają na jakość wyrobów, a także na ich późniejsze zastosowanie są zaś zabiegi suszenia oraz strugania. Każde drewno zaliczane do konstrukcyjnego przechodzi taki przerób. Na czym on polega?
Czym jest suszenie drewna?
Suszenie drewna to jego obróbka termiczna, która wpływa na podwyższenie wytrzymałości. Dzięki niej materiał staje się również długowieczny i dobrze zabezpieczony m.in. przed różnymi drobnoustrojami i ich formami przetrwalnikowymi. Jak wygląda zatem suszenie drewna?
Proces ten polega na sezonowaniu, czyli składowaniu i naturalnym wysychaniu surowca, lub też na jego osuszaniu konwekcyjnym. Obecnie najlepsze tartaki wykorzystują technologię suszenia komorowego w specjalnych suszarniach powietrznych i spalinowych bezgrzejnikowych. Na rynku dostępne są również inne metody – suszenie przy zastosowaniu przegrzanej pary wodnej lub w specjalnie przygotowanych cieczach (np. kąpiele tarcicy w oleju kreozolowym i petrolatum). Niezależnie zaś od wybranej metody, drewno powinno mieć jak najniższy poziom wilgotności wynoszący najczęściej kilkanaście procent. Dla przykładu przy więźbie dachowej ważne jest zachowanie tzw. stanu powietrzno-suchego (drewno konstrukcyjne o wilgotności końcowej do 18%).
Dlaczego suszenie drewna jest ważne?
Proces suszenia drewna jest jednym z najważniejszych zabiegów, któremu bezsprzecznie musi zostać poddany ścięty surowiec drzewny planowany do użycia w budownictwie. Każde drewno konstrukcyjne musi mieć bowiem niski poziom wilgotności, co ma swoje uzasadnienie techniczne. Wyschnięte drewno ma mniejsze wymiary od tego świeżo ściętego i obrobionego, czyli przestaje „pracować” i ma ustabilizowaną strukturę. Dzięki temu gwarantuje wysokie własności wytrzymałościowe i tak cenione jest m.in. przy budowie domów. Do czego doszłoby zaś, gdyby np. więźba dachowa została stworzona z mokrego drewna?
Przede wszystkim jej konstrukcja stałaby się bardzo podatna na obciążenia, a w trakcie naturalnego procesu suszenia i kurczenia mogłaby nawet się zarwać. Ponadto niewysuszone drewno negatywnie wpływałoby na mikroklimat pomieszczeń, zwiększając również ryzyko zaatakowania drewna przez insekty czy grzyby. Inżynierowe jasno też wskazują, że skurcz promieniowy drewna może w zależności od gatunku wynosić nawet 8%. Tyle wynosiłby margines błędu między zaprojektowaną i postawioną więźbą, a jej konstrukcją po wysuszeniu. W praktyce oznaczałoby to katastrofę budowlą.
Czym jest struganie drewna i jakie przynosi korzyści?
Nie tylko suszenie drewna jest ważne, ale także jego struganie. Obecnie wysokim standardem m.in. w budownictwie jest wykorzystywanie drewna czterostronnie struganego, które musi odpowiadać licznym restrykcyjnym normom (np. bele strugane KVG o wilgotności 15%). Duża jego popularność przy inwestycjach osób prywatnych i przedsiębiorstw wynika zaś z unikalnych cech, które zyskuje drewno właśnie po obróbce struganiem. O czym mowa?
Struganie drewna polega na usunięciu niedoskonałych elementów drewna, a także na jego wyrównywaniu. W ten sposób końcowy materiał ma „czystą” formę i najwyższą jakość. Drewno strugane cechuje się bowiem ujednoliconą strukturą, wysokim stopniem odporności na wilgoć i ogień, a także brakiem podatności na ataki insektów. Warstwy biologiczne drewna, którymi odżywiają się różnego rodzaju organizmy, są bowiem usunięte. Potwierdzają to specjaliści z TARTAKU LORKI, który produkuje drewno wysoko przetworzone szerokiego zastosowania m.in. w budownictwie.
Zastosowanie drewna struganego i suszonego
Drewno strugane i suszone (np. drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane i wysuszone komorowe) znalazło szerokie zastosowanie w budownictwie, meblarstwie czy też dekarstwie. Tworzy się z niego zarówno mniejsze wyroby – deski elewacyjne, podbitki dachowe, przepierzenia drewniane, boazerię, stropopodłogi, podłogi, deski tarasowe, lamele sosnowe, fryzy sosnowe – jak i większe produkty tartaczne np. w formie belek struganych wykorzystywanych przy budowie obiektów szkieletowych.
Drewno strugane i suszone jest zatem bezsprzecznie potrzebne do budowy więźb dachowych, wiat, tarasów, domów kanadyjskich oraz dziesiątek innych konstrukcji. Zalet, które przynoszą takie wyroby inwestorom, jest zaś wiele, od wyższej jakości tworzonych obiektów, po niższe koszty późniejszej konserwacji drewna (np. wspomnianej więźby).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Meda Veneer sp. z o.o. Producent oklein naturalnych i tarcicy
Okleiny, sklejki
woj. wielkopolskie89-340 Białośliwie, Podgórna 45A
-
Hurtownia Kostki Brukowej Marek Michalak
Budowlane materiały - bruk, elementy betonowe
woj. wielkopolskie61-312 Poznań, Ostrowska 358
-
Gresgroup Sp. z o.o. Non Profit
Budowlane materiały - glazura, terakota
woj. pomorskie89-620 Pawłówko, Bydgoska 16