Czy tynkowanie maszynowe jest lepsze od ręcznego?

Nakładanie mas tynkarskich jest ważną częścią procesu budowlanego. Kiedyś było żmudną i czasochłonną czynnością ręczną, która współcześnie zastała zasępiona bardziej wydajnym i dokładniejszym tynkowaniem maszynowym. W tym artykule poznamy różne rodzaje tynków maszynowych oraz przeanalizujemy, czy tynkowanie maszynowe jest lepsze od ręcznego?
Na czym polega tynkowanie maszynowe?
Tynkowanie maszynowe to proces, który polega na wykorzystaniu specjalnych agregatów tynkarskich do nakładania warstwy tynku na daną powierzchnię. Odpowiednio przygotowana masa tynkarska rozprowadzana jest za pomocą specjalnych dysz, w które wyposaża się tynkownice. Dzięki temu tynki rozprowadzane są równomiernie i prawidłowo przylegają, tworząc gładkie i odporne powierzchnie ścian i sufitów. Usługi tynkowania maszynowego świadczą specjalistyczne firmy, choćby takie, jak wykonawca usług remontowo-budowlanych Włodara, który oferuje tynki agregatem w Częstochowie i okolicach, a także zajmuje się sprzedażą domów szeregowych.
Rodzaje tynków maszynowych
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tynków maszynowych:
Tynki gipsowe, charakteryzujące się znakomitą plastycznością i przyczepnością do podłoża oraz zapewniające gładką, jednolitą i gotową do dalszych prac wykończeniowych powierzchnię.
Tynki hybrydowe, stanowiące połączenie dwóch spoiw o odmiennych właściwościach – cementu i gipsu, będące uniwersalnym podłożem pod niemal wszystkie dostępne materiały wykończeniowe.
Tynki cementowo-wapienne, charakteryzujące się największą twardością i szybszym czasem schnięcia niż tynki gipsowe, nadające się do wykończenia powierzchni ścian lub stanowiące podłoże do wykonania wypraw cienkowarstwowych, np. gładzi gipsowych.
Przewaga tynków maszynowych nad ręcznymi
Przede wszystkim tynkowanie maszynowe jest dużo bardziej wydajne i szybsze niż tynkowanie ręczne. Zmniejsza również ryzyko błędów związanych z równomiernym rozprowadzaniem tynku, a więc zapewnia dużo większą precyzję i lepszy efekt wizualny. Jest także relatywnie tańsze, głównie ze względu na czasochłonność procesu ręcznego. Tynkowanie maszynowe wymaga jednak specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia w obsłudze agregatu tynkarskiego. Ostatecznie wybór między tynkowaniem ręcznym a maszynowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cm-Construction sp.z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu
woj. zachodniopomorskie71-084 Szczecin, Zielonogórska 35 lok. 8
-
Geodeta Uprawniony Barbara Trzmielewska Sp. z o.o.
Geodezja, kartografia - usługi
woj. opolskie45-070 Opole, Dubois 5/1
-
Usługi Wod Kan Instalacja Ogrzewania Jakub Lewandowski
Budowlane usługi - hydrauliczne
woj. wielkopolskie64-710 Połajewo, Szamotulska 36
-
Malowanie i tynkowanie Łakomiec
Budowlane usługi - wykończeniowe
woj. dolnośląskie50-446 Wrocław, gen. Pułaskiego 26 lok. 16