Czy praca w podnośniku koszowym jest klasyfikowana jako praca na wysokości?
Bezpieczeństwo pracy jest ważne, a przestrzegania zasad BHP oraz korzystanie z odpowiedniego sprzętu w postaci środków ochrony indywidualnej może uchronić zatrudnionego przed odniesieniem poważnych obrażeń, a nawet śmiercią. W przypadku podnośników koszowych, które pozwalają na wynoszenie pracowników na niejednokrotnie bardzo duże wysokości, okaże się to szczególnie istotne.
Jaka jest specyfika podnośników koszowych?
Podnośniki koszowe to urządzenia, które są wyposażone w platformę roboczą (tzw. kosz) unoszoną za sprawą wysięgnika na odpowiednią do realizacji konkretnego zadania wysokość. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przegubowo-teleskopowego ramienia, które zapewnia potrzebną wysokość oraz wysięg podnośnika koszowego, a jednocześnie gwarantuje ochronę znajdującym się w nim osobom dzięki solidnym barierkom. Korzystanie z takiego urządzenia wymaga przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in. ustawienia go na stabilnym podłożu czy rozstawienia podpór. Najważniejszą cechą sprzętu tego rodzaju jest możliwość łatwego docierania do różnych punktów, zarówno znajdujących się powyżej, jak i po obu stronach od punktu, w którym ulokowano maszynę.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się podnośniki koszowe?
Kiedy można mówić o pracy na wysokości?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pracę na wysokości uznaje się realizowanie zadań, przy których różnica poziomów między stanowiskiem, na którym się ma ona miejsce a podłożem, wynosi więcej niż 1 metr. Ponieważ warunki takie oznaczają ryzyko upadku, prace na wysokości są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych, co wymaga nie tylko sprawowania odpowiedniego nadzoru nad jej wykonaniem, ale także oznacza konieczność zadbania o środki zabezpieczające adekwatne do rodzaju pojawiających się niebezpieczeństw. W przypadku korzystania z podnośnika koszowego rozwiązaniem pozwalającym na uchronienie pracownika przed upadkiem będzie znajdująca się wokół platformy roboczej barierka. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach osoby przebywające w koszu podnośnika będą zmuszone do wychylania się. W takich sytuacjach wymagane będzie dodatkowe zabezpieczenie w postaci przemysłowej uprzęży do prac wysokościowych oraz podpięcia do niej lonży zamocowanej do przeznaczonego do tego uchwytu znajdującego się na urządzeniu. Firma Euromax ASP – Genie Podnośniki oferuje sprzęt do prac wysokościowych od renomowanych producentów.
Przeczytaj również: Dźwigi wieżowe a dźwigi samojezdne: porównanie możliwości i zastosowań
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się podnośnik koszowy?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana