Czy mgła wodna to dobry środek gaśniczy?

Spis treści
- Systemy sygnalizacji pożaru a stałe urządzenia gaśnicze wodne
- Jak przebiega gaszenie pożaru za pomocą mgły wodnej?
- Jak działa stałe urządzenie gaśnicze wodne?
Jednym z większych zagrożeń budynków i obiektów użyteczności publicznej są pożary. Dlatego nad bezpieczeństwem ludzi i mienia czuwają nowoczesne systemy sygnalizacji pożaru odpowiedzialne za wykrywanie, uruchamianie alarmów i automatyczne wykonywanie czynności gaśniczych. Wśród nich jest gaszenie za pomocą stałych urządzeń wodnych. Czy wytwarzana przez nie mgła wodna jest skuteczna w walce z pożarem?
Systemy sygnalizacji pożaru a stałe urządzenia gaśnicze wodne
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakazuje stosowanie systemów sygnalizacji pożarowej obejmujących urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe służące do samoczynnego wykrywania i przekazywania informacji o pożarze, a także automatycznego uruchamiania stałych urządzeń gaśniczych.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składają się systemy instalacji przeciwpożarowej?
Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych wodnych związanych na stałe z obiektem wymagane jest w niektórych:
- budynkach handlowych i wystawowych,
- budynkach mieszkaniowych jednokondygnacyjnych i wielokondygnacyjnych,
- obiektach gastronomicznym,
- wysokościowych budynkach użyteczności publicznej,
- wysokościowych budynkach zamieszkania zbiorowego.
Jak przebiega gaszenie pożaru za pomocą mgły wodnej?
Spalanie jest złożonym zjawiskiem fizykochemicznym wzajemnego oddziaływania materiału palnego i tlenu. Jest to proces szybkiego utleniania, w którego efekcie powstają ciepło, światło i dym. Najaktywniejszym utleniaczem jest tlen zawarty w powietrzu. Dlatego większość metod gaszenia polega na odcięciu dostępu tlenu do zarzewia ognia. Według opinii projektantów systemów przeciwpożarowych Profire z Warszawy, zadanie to doskonale spełnia mgła wodna, które nie tylko eliminuje tlen, ale także zmniejsza temperaturę pożaru oraz zadymienie.
Przeczytaj również: Charakterystyka automatycznej ochrony przeciwpożarowej serwerowni
Jak działa stałe urządzenie gaśnicze wodne?
System gaszenia pożarów mgłą wodną składa się ze źródła zaopatrzenia w wodę wraz z pompą, dysz rozpylających, systemu rurowego, filtrów oraz systemu wykrywania i sterowania. Działanie instalacji polega na rozpyleniu bardzo drobnych kropel wodnych na powierzchnię objętą pożarem. Dzięki specjalnym dyszom możliwe jest rozpylanie mgły wodnej, składającej się z kropel o średnicy ok. 150 mikrometrów. Rozpylona woda pod dużym ciśnieniem, dochodzącym do 100 barów odbiera ciepło ze środowiska pożaru, odcina dostęp tlenu, a dodatkowo obniża zadymienie. System gaszenia mgłą wodną jest wyjątkowo efektywny mimo małego zapotrzebowania na wodę i nieznacznego zużycia energii. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a przy okazji nie wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydro - Gaz Instalacje Wodno-Kanalizacyjne i Gazowe
Instalacje hydrauliczne - sprzęt, akcesoria
woj. lubelskie22-400 Zamość, Peowiaków 94
-
Pego Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Gazownictwo - produkty, akcesoria
woj. dolnośląskie52-121 Wrocław, Koreańska 61-65