Czy każdy elektryk powinien ukończyć kurs SEP?

Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) to termin związany bezpośrednio z branżą elektryczną. Bardzo często w procesie rekrutacji na elektryka pojawia się pytanie o zaliczenie testu SEP. Jak mówi doświadczenie wielu elektryków, to niejednokrotnie niezbędne wymaganie. Jak można zdobyć uprawnienia SEP?
Uprawnienia SEP – co to oznacza?
Uprawnienia SEP to specjalne zaświadczenie kwalifikacyjne, uprawniające do pracy w zakresie eksploatacji lub dozoru instalacji, urządzeń elektrycznych. Dzielą się one na trzy podgrupy: G1, G2, G3. G1 to kursy elektryczne, G2 to kursy energetyczne, natomiast G3 to kursy gazowe. Uprawnienia SEP dają gwarancję, że dany kandydat całkowicie legalnie będzie mógł wykonywać zawód elektryka. Aby je uzyskać, należy przejść odpowiedni kurs SEP, a następnie zaliczyć egzamin (część teoretyczną i praktyczną).
Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP?
Ogólnie ujmując, uprawnienia SEP dają gwarancję legalnego uzyskania tytułu elektryka. Są zazwyczaj potrzebne zarówno do podjęcia zatrudnienia, jak i w codziennym życiu (wiedza, jak poradzić sobie z drobnymi usterkami elektrycznymi w domu). Wiele firm, związanych z branżą elektryczną czy energetyczną, oczekuje właśnie umiejętności z zakresu SEP, a także ich stosownego udokumentowania. Nie każdy jednak chce zdobyć uprawnienia SEP, by zostać pełnoprawnym elektrykiem. Taka osoba może po prostu chcieć poszerzyć swoją wiedzę na temat elektryki, a następnie wykorzystać ją w warunkach domowych.
Niezależnie od celów i oczekiwań, szkolenie SEP można ukończyć w Ośrodku Szkolenia „Kwiecińscy” o wysokiej renomie. To szkoła, która posiada wpis Kuratorium Oświaty jako placówka kształcenia ustawicznego.
Co warto wiedzieć o szkoleniu SEP?
Wymagania, aby podejść do szkolenia SEP, nie są wygórowane. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i mieć minimum podstawowe wykształcenie – to wszystko. Sam kurs trwa od kilku do kilkunastu godzin. Na szkolenie SEP mogą zapisać się zarówno osoby indywidualne, jak i grupy pracowników z określonej firmy. Choć kurs najczęściej jest realizowany w formie stacjonarnej, coraz więcej przedsiębiorstw szkoleniowych dostarcza materiały przez internet. Zdalna nauka to komfortowa opcja dla tych, którzy nie mają czasu ani możliwości dojeżdżania do określonych placówek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Radcy Prawnego Michał Łuczak
Radcy prawni
woj. mazowieckie02-456 Warszawa, Czereśniowa 98 lok. 111