Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Na koniec maja 2021 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła niemal 5 GW[1], a wartość ta nieustannie rośnie. Wynika to z licznych korzyści, jakie przynosi fotowoltaika, zarówno w perspektywie ekologicznej, jak i ekonomicznej. Czy jest to również przyszłość energetyki? Sprawdź, jakie są jej perspektywy.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest technologią pozyskiwania prądu z odnawialnej energii słonecznej. Zasada, na jakiej działają instalacje tego typu, jest dość prosta:
- na dachu budynku lub na specjalnej konstrukcji na gruncie montuje się panele słoneczne o określonej mocy,
- na te panele, wykonane zazwyczaj z kryształów krzemu padają fotony słońca, w wyniku czego dochodzi do wytworzenia prądu stałego,
- prąd stały przewodami trafia do inwertera, gdzie zamienia się w prąd zmienny o parametrach, które są zgodne z wymaganiami sieci energetycznej.
Energia, którą wytwarza fotowoltaika, jest zupełnie darmowa i pozyskiwana w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Dzięki temu użytkownik PV może sporo zaoszczędzić i obniżyć koszty eksploatacji domu. To jeden z wielu powodów, dla których ta technologia cieszy się coraz większym powodzeniem.
Czy fotowoltaika to przyszłość energetyki?
Jeśli przyjrzeć się temu, jak dynamicznie rozwija się rynek fotowoltaiki, można stwierdzić, że rokowania tego rynku na przyszłość są bardzo dobre – i to zarówno z perspektywy osób prywatnych zainteresowanych mikroinstalacjami, jak i inwestorów szukających dobrego źródła przychodu pasywnego. Polityka energetyczna na terenie Unii Europejskiej kładzie największy nacisk właśnie na OZE, przez co osoby, które decydują się na korzystanie z tej technologii, mogą liczyć na różnego rodzaju zachęty finansowe. Mogą to być np. dotacje czy preferencyjne warunki zakupu oraz sprzedaży energii z zakładu.
Warto przy tym wspomnieć o tym, że w przyszłości może dojść do tworzenia zaawansowanych sieci prosumentów, którzy będą wymieniać się energią z fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii bez przesyłania jej do sieci. Taka jest przynajmniej wizja, którą prezentuje wielu ekspertów.
Jednocześnie fotowoltaika nadal dynamicznie się rozwija. Już dziś instalacje PV montowane przez firmy takie jak Remor Solar Polska S.A. są oparte o zaawansowane systemy montażowe. Trwają też badania nad kolejnymi generacjami ogniw słonecznych, przez co można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości fotowoltaika zapewni jeszcze większe ilości prądu.
[1] https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Iso Dach Docieplanie stropów i poddaszy
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. zachodniopomorskie73-130 Dobrzany, Jana Pawła II 34