Czy domy drewniane sprawdzają się jako domy całoroczne?
Kojarzone z budownictwem letniskowym domy drewniane o konstrukcji szkieletowej mogą być zamieszkiwane przez cały rok. Współcześnie projektowane i produkowane domki z drewna wyróżniają się nie tylko solidną i trwałą konstrukcją, ale doskonałą termoizolacyjnością i odpornością ogniową, dzięki której ogrzewanie konstrukcji nie niesie ryzyka. Czym jeszcze charakteryzują się domki drewniane? Czy można mieszkać w nim cały rok? Jak przebiega budowa domku drewnianego całorocznego?
Technologia drewniana w budowie domów całorocznych
Domy drewniane są proekologiczne. Materiał naturalny zapewnia doskonały mikroklimat wewnątrz, sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jednocześnie budynki z drewna są energooszczędne. Oczywiście zbliżone parametry można uzyskać, wykorzystując inne technologie budownictwa, jednak wymagałoby do znacznie większych nakładów finansowych.
Przeczytaj również: Domy całoroczne modułowe - szybkie rozwiązanie na każdy sezon
Technologia drewniana wybierana jest z uwagi na szereg zalet: konstrukcja jest lekka i nie obciąża fundamentów, budowa trwa maksymalnie kilka miesięcy, a obiekt można wznieść w dowolnej lokalizacji, nawet na górzystym terenie.
Przeczytaj również: 4 ciekawostki na temat domów szkieletowych
Czy dom drewniany jako całoroczny to dobry pomysł?
Domy szkieletowe można z powodzeniem zamieszkiwać przez cały rok. Budynki optymalnie zabezpieczone spełniają rygorystyczne warunki ochrony przeciwpożarowej. Jak wyjaśnia producent domków szkieletowych WoodGroup, ogrzewane paliwem stałym lub gazowym wymagają jedynie zastosowania murowanych kominów i kotłowni. Obiekty mogą mieć dużą powierzchnię, która będzie odpowiednia do zamieszkania całorocznego przez całą rodzinę. Mogą mieć również niewielki metraż, co w niektórych przypadkach umożliwia wzniesienie obiektu bez pozwoleń na budowę.
Przeczytaj również: Dom drewniany kontra murowany. Porównanie rozwiązań
Budowa domu drewnianego całorocznego a formalności
Domy drewniane całoroczne projektowane i budowane są tak, by zapewniały mieszkańcom wszystko, co potrzebne jest do komfortowego wypoczynku i użytkowania niezależnie od pory roku. Obiekty wyposażone są w ocieplenie, okna PCV, rynny, instalację elektryczną i hydrauliczną, ogrzewanie. Klienci mogą zdecydować się na domek o dużej powierzchni, wymagający pozwoleń na budowę lub mniejszy, który nie potrzebuje aż tylu formalności, jeśli zostaną spełnione poniższe wymagania:
domek będzie jednokondygnacyjny i wolnostojący,
powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2,
wysokość konstrukcji musi być zgodna z normami zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
na każdym 500 m2 może stać jeden taki domek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana