Czy aby wybudować szambo betonowe, potrzebne jest zezwolenie?

Szambo betonowe można zbudować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia budynku do sieci kanalizacyjnej. Jeśli zdecydujemy się na budowę szamba, musimy jednak liczyć się z regulacjami prawnymi, które określają zasady budowy zbiorników na nieczystości. Do budowy szamba nie zawsze konieczne jest zezwolenie. W poniższym artykule przeczytasz, kiedy należy się o nie ubiegać.
Kiedy można budować szambo bez pozwolenia?
Dla większości domów jednorodzinnych wystarczające będzie szambo o wymiarach do 10 m3. Takie zbiorniki można umieścić na działce bez zezwolenia. Na inwestorze ciąży jednak obowiązek zgłoszenia budowy szamba do władz administracyjnych, czyli starosty lub prezydenta miasta. Nie trzeba czekać na odpowiedź z urzędu, ponieważ brak sprzeciwu oznacza zgodę. Władze mają 30 dni na zgłoszenie swoich ewentualnych zastrzeżeń. Do zgłoszenia należy dołączyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. rysunki przedstawiające teren z lokalizacją szamba. Warto pamiętać, że szambo można budować wtedy, gdy działka nie może zostać podpięta do sieci kanalizacyjnej – jeśli zignorujemy ten warunek, możemy spodziewać się odmowy. Właściciele działek, którzy planują budowę zbiornika większego niż 10 m3, muszą natomiast ubiegać się o pozwolenie.
Budowa szamba zgodna z prawem
Planując budowę szamba i jego lokalizację, warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten określa dokładne zasady konstrukcji oraz lokalizacji zbiorników bezodpływowych. Szamba z betonu oraz innych materiałów są konstruowane z podobnych elementów (zbiornik, komin rewizyjny, wentylacja, rura od kanalizacji), ponieważ ich budowa musi odpowiadać obowiązującemu prawu. Warto zatem wybierać szamba od renomowanych producentów, takich jak Pablox. Zbiorniki takie mają atesty, są wytrzymałe i szczelne, a także bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.
Zgodnie z rozporządzeniem szamba należy budować w odpowiednim oddaleniu od m.in. zabudowań. Zbiorniki do 10 m3 przeznaczone np. dla domów jednorodzinnych powinny zostać zbudowane w odległości 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, a także w odległości 2 m od granic działki, ulicy lub ciągu pieszego. Czasem odległość od granicy działki można zmniejszyć. Będzie to możliwe np. wtedy, gdy na sąsiedniej działce również jest zbiornik na nieczystości. W przypadku zbiorników powyżej 10 m3 opisane odległości są odpowiednio większe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Installers 2 Sp. z o.o.
Budowlane usługi - sanitarne instalacje
woj. pomorskie80-241 Gdańsk, al. Grunwaldzka 56 lok. 113
-
Ana.Hurtownia armatury sanitarnej
Pompy
woj. zachodniopomorskie70-888 Szczecin, ks. kan. Bryczkowskiego 1a