Co zastosować do wykonania uszczelnienia studni?

Spis treści
- Uszczelki gumowe sprawdzonym rozwiązaniem
- Uszczelnianie połączeń z rurami
- Normy jakościowe dla uszczelek gumowych
Jednym z ważnych warunków zapewnienia czystości wody jest odpowiednie uszczelnienie studni. Nieszczelności mogą bowiem prowadzić do przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza studni, co może zagrażać zdrowiu korzystających z niej osób. W artykule omówimy różne metody uszczelniania studni, które pozwolą na utrzymanie jej szczelności i ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Uszczelki gumowe sprawdzonym rozwiązaniem
Pierwszym sposobem na uszczelnienie studni są uszczelki gumowe. Stosowane są one przede wszystkim w miejscach łączenia kręgów, gdzie najczęściej dochodzi do nieszczelności. Dwa powszechnie używane typy uszczelek gumowych to uszczelki klinowe oraz samosmarujące. Uszczelki klinowe charakteryzują się kształtem, który ułatwia montaż studni oraz pomaga zachować symetrię osiową kręgów. Dzięki temu kręgi są umieszczane w odpowiednim położeniu, co przekłada się na lepszą szczelność konstrukcji. Z kolei uszczelki samosmarujące zawierają w swym przekroju wypełnione pastą poślizgową profile, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowego smarowania przy nakładaniu kolejnych kręgów. Taka budowa sprawia, że uszczelki te są elastyczne i mogą zmieniać kształt, co pozwala im utrzymać szczelność nawet w przypadku przesunięć gruntu.
Uszczelnianie połączeń z rurami
Kolejną ważną kwestią uszczelniania studni są miejsca połączenia kręgów z dochodzącymi z zewnątrz rurami. Najczęściej takie połączenia są wykonywane na poziomie kręgów dennych, dla rur dochodzących do kinety, a także przy przyłączach kaskadowych. W tych miejscach stosuje się uszczelki wlotowe, które odpowiadają za szczelność połączenia przejścia rury doprowadzającej i kręgu studni. Najczęściej stosuje się dwa rozwiązania. Pierwsze polega na montażu uszczelek już na etapie produkcji kręgu, natomiast drugie opiera się na stosowaniu uszczelki oporowej, nakładanej bezpośrednio na otwór. Niezależnie od rodzaju uszczelek wlotowych, muszą one być przystosowane do radzenia sobie z działaniem dużych sił bocznych oraz nacisku gruntu, związanymi z możliwością osiadania studni.
Normy jakościowe dla uszczelek gumowych
Jak można się dowiedzieć, przeglądając ofertę producenta wyrobów gumowych Lender z Polic, który oferuje także membrany gumowo-tkaninowe, amortyzatory gumowo-metalowe i kompensatory drgań, warto zwrócić uwagę na to, że stosowane do uszczelniania studni mieszanki gumowe powinny spełniać wymagania określone w normie PN-EN 681– 2002. Dzięki temu mamy pewność, że materiały użyte do uszczelnienia będą trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz nie wpłyną negatywnie na jakość wody w studni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Ligaszewski Ligaszewski-Studio Projektowe
Biura projektów
woj. dolnośląskie50-427 Wrocław, Krakowska 82 lok. piętro 1, pok. 5
-
Asip Piotr Sauer Biuro Usług Inżynierskich
Biura projektów
woj. wielkopolskie61-312 Poznań, Spławie 41H
-
STC Mariusz Paszek
Rusztowania, szalunki
woj. śląskie41-103 Siemianowice Śląskie, Przedsiębiorców 12