Co wpływa na funkcjonalność domu?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem lub budową domu, często wizualizujemy sobie w myślach, jak miałby on wyglądać od zewnątrz – interesuje nas konkretny styl, materiały wykorzystane do wykończenia, kolorystyka, otoczenie. Dopiero w dalszej kolejności zaczynamy rozważać i ustalać, jaki nasz dom powinien mieć metraż i układ, liczbę pomieszczeń o konkretnym przeznaczeniu. Co ogólnie w pierwszej kolejności wpływa na funkcjonalność domu?
Pomieszczenia i przestrzeń techniczna
Nie będziemy w naszym artykule pisać o oczywistościach: ile potrzebujemy sypialni, łazienek, jak duża powinna być nasza kuchnia, by dobrze nam się w niej gotowało i jak przestrzenny powinien być salon, byśmy mogli spędzać w nim czas wspólnie – to musimy ustalić sami, zgodnie z naszymi preferencjami. Podpowiemy za to, by nie zapominać o pomieszczeniach i przestrzeniach, które nazywamy potocznie technicznymi. Zadbajmy o to, aby mieć gdzie przechowywać rzeczy, których nie używamy na co dzień, ale które są dla nas niezbędne. Unikajmy sytuacji w rodzaju: kosiarka zagracająca garaż, którą co chwilę trzeba przestawiać z miejsca na miejsce, niezorganizowana przestrzeń w piwnicy lub przydomowej kanciapie. Lepiej zainwestować w półki, szafki, schowki i na bieżąco planować to, w jaki sposób układamy posiadane narzędzia, zapasy: ustalajmy sami ze sobą, po co i jak często sięgamy.
A może warto pomyśleć o domu pasywnym?
Mówiąc o funkcjonalności nowoczesnych domów, coraz częściej świadomie mówimy o kwestiach związanych z kosztami utrzymania, oszczędności energii. Jak twierdzą przedstawiciele firmy TS-KONCEPT z gminy Niemce, w Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne, które muszą spełniać wiele wymagań i być realizowane z niezwykłą dokładnością. Zależy nam na tym, by pozyskiwane ciepło było zoptymalizowane, a straty energii zredukowane do minimum. Zasada jest taka: pozyskiwanie ciepła odbywa się za pomocą zysków zewnętrznych, a pasywne pozyskiwanie energii słonecznej poprzez przeszklenia fasad. Straty ciepła są redukowane dzięki wykorzystaniu zoptymalizowanej izolacji. Dlaczego warto się zdecydować na budowę domu pasywnego? - Przede wszystkim ze względu na oszczędności w eksploatacji. Dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, brak tzw. mostków cieplnych, drzwi i okna o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, a do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nawet do 90% - to wszystko przemawia na korzyść budowy domu pasywnego. Nie bez powodu wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania, a także oświetlania, to temat coraz bardziej na topie – ekologia i ekonomia w jednym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zbigniew Winnicki Usługi Geodezyjne
Geodezja, kartografia - usługi
woj. opolskie48-200 Łąka Prudnicka, Nad Złotym Potokiem 18
-
Geo-Tur FUH Juliusz Wojtiuk
Geodezja, kartografia - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-148 Turzno, Toruńska 76