Co wchodzi w zakres obowiązków kierownika budowy?
Polskie prawo budowlane wymaga, aby nad budową czuwała osoba uprawniona, dlatego niezbędny jest kierownik budowy. To osoba, której obowiązkiem jest prowadzenie dokumentacji budowy. Jakie dokładnie obowiązki należą do kierownika budowy? Czym musi się zająć? Sprawdź, zanim podejmiesz współpracę z odpowiednią osobą.
Kim jest kierownik budowy?
Kierownicy placów budowy nadzorują szeroką gamę projektów budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego i przemysłowego. Stanowisko to wymaga dużej organizacji i dbałości o szczegóły, w związku z czym kierownik budowy powinien odznaczać się kilkoma umiejętnościami, które są niezbędne w jego pracy. Przede wszystkim musi dobrze zarządzać zespołem ludzi oraz projektami, aby zapewnić terminowe ukończenie prac. Niezbędne są również umiejętności komunikacyjne i sprawne rozwiązywanie problemów.
Przeczytaj również: Wszystko co warto wiedzieć o nadzorze budowlanym!
Obowiązki kierownika budowy
Chociaż konkretne obowiązki kierownika budowy mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju projektu, zwykle dotyczą pewnych podstawowych spraw, takich jak organizacja kwestii formalnych związanych z dokumentacją i zgodnością przebiegu prac z przepisami prawa. Zwykle praca kierownika budowy zaczyna się już od etapu przygotowania terenu i prac fundamentowych, a następnie jest kontynuowana przez kolejne etapy projektu budowlanego.
Przeczytaj również: Kto odpowiada za kontrolę jakości i postępu prac budowlanych?
– Kierownik budowy jest niezbędnym ogniwem dobrze zrealizowanego projektu budowlanego. To on prowadzi dokumentację budowy i to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za realizację prac w zgodzie z aktualnymi przepisami. – Tłumaczy inżynier z firmy AK Inżynieria Budowlana.
Dodatkowo do obowiązków kierownika budowy może należeć:
- zgłoszenie rozpoczęcia budowy;
- bieżące prowadzenie pełnej dokumentacji;
- zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót budowlanych;
- ustalanie harmonogramu prac wykonawców i terminów dostaw;
- czuwanie nad odbiorem i sprawdzeniem wszystkich instalacji;
- przygotowania dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;
- utrzymanie bezpieczeństwa w miejscu pracy;
- doradztwo techniczne obejmujące usprawnienie procesu budowy;
- zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru potwierdzone wpisem do dziennika budowy oraz aktywne uczestniczenie w odbiorze.
Kierownik budowy może przejąć również inne obowiązki, które zostaną uzgodnione na etapie podpisywania umowy.
Przeczytaj również: Kim jest inspektor nadzoru inwestorskiego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana