Co warto wiedzieć o dzierżawie nieruchomości gminnych?

Spis treści
- Na jakich zasadach wydzierżawiane są nieruchomości gminnych?
- Kto może przystąpić do przetargu na dzierżawę nieruchomości gminnych?
- Jak wygląda zakończenie przetargu?
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas określony w umowie, Dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Dzierżawa gminnych nieruchomości wykazuje szereg uregulowań kodeksowych, w szczególności dotyczących wyboru dzierżawcy, trybu zawierania umów oraz ustalania ich warunków, w tym czynszu, okresu obowiązywania czy ustania stosunku dzierżawy.
Na jakich zasadach wydzierżawiane są nieruchomości gminnych?
Wybór dzierżawcy nieruchomości gminnych odbywa się z zastosowaniem przepisów prawa powszechnego i miejscowego tj. w oparciu o ustawę z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021r. poz. 1899 ze zm.) oraz uchwałę nr XXXII/269/2010 Rady Gminy Czernica z dnia 5 marca 2010r. w sprawie nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata. Każdorazowo dzierżawa nieruchomości wchodzących w skład mienia komunalnego poprzedzona jest upublicznieniem wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy m in. w siedzibie Urzędu Gminy Czernica, w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej gminy. Warunkiem udziału w przetargu jest terminowa zapłata wadium a następnie udział w licytacji, w której ustalana jest wysokość czynszu dzierżawnego. Wszystkie informacje dotyczące nieruchomości przeznaczanych do sprzedaży lub dzierżawy oraz procedur zamieszczane są w ogłoszeniu o przetargu na stronie internetowej: www.bip.czernica.pl
Kto może przystąpić do przetargu na dzierżawę nieruchomości gminnych?
Do przetargu na dzierżawę nieruchomości może stanąć każdy zainteresowany, który dokona wpłaty wadium na warunkach określonych w ogłoszeniu jak również legitymuje się ważnym dowodem osobistym lub pełnomocnictwem do reprezentowania firmy lub innej osoby fizycznej.
Jak wygląda zakończenie przetargu?
Po zakończeniu przetargu nawiązuje się umowę dzierżawy nieruchomości ze zwycięzcą przetargu. Wpłacone wadium księgowane jest na poczet pierwszego czynszu. Pozostałym oferentom wadium zwracane jest niezwłocznie, na wskazany przez rachunek bankowy. Informację ze wskazaniem zwycięzcy przetargu gmina zobowiązana jest upublicznić na stronie www.bip.czernica.pl po upływie 7 dni od zakończenia przetargu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geoxx Sp. z o. o. sp. k.
Geologia, geofizyka - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-041 Olsztyn, kard. Hozjusza 11
-
Zakład Oznakowania Drogowego Zod-Mark
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja
woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30
-
Eko-Sept Klimatyzacja, Pompy ciepła, Fotowoltaika
Klimatyzacja - usługi
woj. śląskie41-711 Ruda Śląska, Pasieczna 8
-
AWM Business Promotion. Instrat24
Doradztwo gospodarcze
woj. mazowieckie01-445 Warszawa, Erazma Ciołka 17 lok. 410