Charakterystyka zasuw wodociągowych
Zasuwa wodociągowa to element wyposażenia, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całej sieci. Po jego zamontowaniu możliwe jest wygodne otwieranie lub zamykanie przepływu wody na danym odcinku rur. Zasuwy wodociągowe można wykorzystać zarówno w instalacjach naziemnych, jak i podziemnych. Przy ich pomocy da się też dławić i ograniczać przepływ cieczy. Sprawdź, czym się charakteryzują takie elementy.
Jak skonstruowana jest zasuwa wodociągowa?
Zasuwy wodociągowe najczęściej wykonuje się z solidnego materiału, jakim jest połączenie żeliwa oraz stali. Kluczowe okazuje się przede wszystkim ich przeznaczenie. Rodzaj materiału, z którego powstają, musi być więc odpowiednio dopasowywany z uwzględnieniem ciśnienia, jakie panować będzie w danym układzie zamkniętym.
Przeczytaj również: Jakie gatunki drewna dobrze sprawdzą się na przydomowym tarasie?
– Zaletą zasuwy wodociągowej jest możliwość dopasowania jej króćca do układu. Jest ona dostępna w zestawach z elementami w przedziale od DN40 do DN1000 – czyli od 1 ½ cala do 40 cali. Kluczowy jest również zakres temperatury, w jakim może być stosowana zasuwa. Zgodnie z zaleceniami najniższa dopuszczalna temperatura to –20˚C, a maksymalna +60˚C dla substancji gazowych oraz 110˚C dla cieczy
– wyjaśnia specjalista z firmy Tro–Instal.
Nowoczesne zasuwy wodociągowe są wyposażone we wrzeciona łożyskowe, do produkcji których stosuje się podkłady z tworzywa. W celu ich zabezpieczenia używa się dodatkowo ocynk oraz masę zalewową. Warto także wiedzieć, że w myśl obowiązujących przepisów materiały wykorzystane do produkcji zasuw wodociągowych powinny być zgodne z przyjętymi normami. Działają one na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Do produkcji zasuw wykorzystuje się poza żeliwem również:
Przeczytaj również: 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła
- stal nierdzewną,
- mosiądz,
- gumę NBR oraz EPDM.
W celu dodatkowego zabezpieczenia zasuw wodociągowych często ich powierzchnia pokrywana jest specjalnym rodzajem farby proszkowej. Jej głównym zadaniem jest ochrona poszczególnych elementów przed powstawaniem i osadzaniem się na nich rdzy.
Przeczytaj również: Czym powinna się charakteryzować nowoczesna skrzynka pocztowa?
Na co zwrócić uwagę, wybierając zasuwę?
Wybór zasuwy wodociągowej zależy w głównej mierze od późniejszego wykorzystania i rodzaju cieczy przez nią przepływającej. Jeżeli ma być ona używana do celów spożywczych, kluczowy będzie wybór producenta zajmującego się tego typu rozwiązaniami. Kryteria produkcyjne są wówczas znacznie bardziej restrykcyjne. Dodatkowo solidna firma to pewność, że zasuwa wodociągowa będzie działać sprawnie i bez usterek przez długi czas.
Firmy zajmujące się produkcją zasuw wodociągowych powinny dysponować odpowiednim doświadczeniem, jak również maszynerią umożliwiającą wykonanie poszczególnych podzespołów. Ważne jest też wykorzystanie materiałów wysokiej jakości, gwarantujących niezawodność wyposażenia w każdych warunkach. Warto więc dokładnie sprawdzić ofertę rynkową, zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zdecydujesz się na konkretny zakup.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana