Charakterystyka śrub fundamentowych

Śruby fundamentowe wykorzystywane są do łączenia elementów konstrukcji stalowych do podłoża w celu stabilizacji zbrojenia. Długie śruby gwintowe pozwalają także na budowę trwałych połączeń konstrukcji dachowej z budynkiem. Są długie i pozbawione zakończeń oraz mogą powstawać z różnych rodzajów stali. Czym cechują się zatem kotwy fundamentowe?
Czym są śruby fundamentowe?
Najprościej rzecz ujmując, śruby fundamentowe to wyrób hutniczy, którego długość jest większa od przekroju. Są nazywane także prętami gwintowanymi ze względu na gwinty znajdujące się na ich powierzchni. Mogą mieć różne przekroje, a najczęściej stosowane są pręty okrągłe. Obok nich występują także śruby trapezowe, prostokątne, stożkowe, toczne, walcowe i rowerowe. Mają różne wymiary, które przeważnie mieszczą się w granicy od 8 do 200 mm szerokości średnicy. Powstają z różnych surowców, najczęściej ze stali różnych klas, w tym kwasoodpornej i nierdzewnej, a także z mosiądzu i poliamidu. Śruby fundamentowe mogą być dodatkowo zabezpieczone poprzez ocynkowanie galwaniczne lub ogniowe.
Szpilki budowlane dostępne są nie tylko sklepach stacjonarnych, można je kupić także za pośrednictwem internetu. Bogaty asortyment i towar wysokiej jakości dostępny jest w sklepie internetowym Śruby24. Zakupy online ułatwiają oznaczenia na śrubach, które zgodne są z normami DIN, ISO i PN. Pręty stalowe klasyfikowane są względem średnicy przekroju oraz klasy i gatunku stali. Pręty gwintowane mogą różnić się także od siebie rodzajem gwintu, który może być metryczny, trapezowy lub zwykły. Gwinty występują w układach lewo i prawoskrętnych oraz cechują się skokiem drobnozwojnym, grubozwojnym lub normalnym.
Do czego używane są śruby fundamentowe?
Przeznaczenie prętów gwintowanych w znacznej mierze zależne jest od materiału, z jakiego powstała śruba, co przekłada się na jej parametry wytrzymałościowe. Szpilki budowlane pozwalają na tworzenie silnych złączy, dlatego z ich użyciem wykonywane są konstrukcje oparte o szalunek. Służą do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych, dlatego nazywane są powszechnie śrubami fundamentowymi. Używa się ich także do montażu więźby dachowej, ponieważ zapewniają nieruchome i trwałe połączenie konstrukcji dachu z budynkiem. Mogą stanowić również połączenie pomiędzy słupem drewnianym a płytą fundamentową. Stosuje się je także do podwieszania instalacji hydraulicznych, wentylacyjnych oraz elektrycznych. Są przydatne przy budowie konstrukcji sufitów podwieszanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Draht-Und Material Vertrieb Dmv-Plus sp. z o.o.
Posadzki przemysłowe
woj. małopolskie32-002 Kokotów 647b