Cechy i zastosowania pustaków szalunkowych

Pustaki szalunkowe są popularnym sposobem na wzniesienie bardzo mocnych ścian fundamentowych i piwnicznych. Znajdują również zastosowanie w budowie ścian przyziemia, ścian oporowych oraz słupów. Są tzw. szalunkiem traconym, który umożliwia konstruowanie elementów o charakterze monolitycznym, bez deskowania. Poznaj ich charakterystyczne cechy i sprawdź, gdzie najczęściej są używane!
Charakterystyka pustaków szalunkowych
Pustaki szalunkowe, określane mianem pustaków zalewowych i zasypowych, są wytwarzane z betonu klasy C20/25 lub keramzytobetonu. Ich ścianki mają 3-4 cm grubości, wnętrze zaś jest puste. Pełnią one funkcję szalunków traconych. Mur wznoszony jest bez zaprawy, po czym jest on wypełniany betonem. Elementy te są idealne do budowy ścian o charakterze monolitycznym. Nie ma konieczności ich deskowania, dzięki czemu czas pracy ulega znacznemu skróceniu. Niższy jest również koszt robocizny.
Przeczytaj również: Czym są pompownie sieciowe?
Pustaki szalunkowe są wytrzymałe na ściskanie i znacznie lżejsze od bloczków betonowych. Mieszanka betonowa, z której są wykonywane, jest poddawana wibroprasowaniu. Dzięki temu stosowane w produkcji kruszywo rozkłada się równomiernie, a struktura materiału jest homogeniczna. Są one mrozoodporne i niewrażliwe na działanie wody. W ścianach fundamentowych lub piwnicznych wymagają jednak pokrycia warstwą hydroizolacji. Gotowy mur, jeśli ma gładką powierzchnię, może być pokryty jedynie warstwą szpachli oraz pomalowany. Bardziej chropowate lico powinno być otynkowane.
Przeczytaj również: Na czym polegają pomiary oświetlenia?
Zastosowanie pustaków szalunkowych
Pustaki szalunkowe stosuje się najczęściej do wznoszenia:
- ścian fundamentowych,
- ścian nośnych przyziemia,
- ścian nośnych piwnic,
- ścian oporowych,
- słupów.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pustaków. Różnią się one nie tylko przeznaczeniem, ale również rozmiarem i kształtem. Jak wskazują specjaliści firmy BAN-KOR-BET, tworzą one systemy wznoszenia ścian, w skład których wchodzą pustaki podstawowe, połówkowe oraz narożne. Pustaki podstawowe są otwarte z dwóch stron, to z nich wznosi się zasadniczą część muru. Z kolei pustaki połówkowe służą uzupełnieniu ścian przed narożnikiem. Ten zaś wznoszony jest z pustaków narożnych.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się kontenery biurowe?
Jest to materiał wybierany bardzo często z uwagi na liczne zalety. W pustakach szalunkowych można układać pręty zbrojeniowe. Pozytywnie wpływają na termiczną izolacyjność ścian. Znajdują zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, ale również przemysłowym. Są wykorzystywane podczas budowy basenów, garaży oraz budynków małej architektury. Zapewniają bezpieczeństwo konstrukcjom, przyczyniają się do ich solidności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rekord Hale Namiotowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Namioty halowe
woj. dolnośląskie50-412 Wrocław, Mazowiecka 17
-
Pokrycia dachowe Gie-Kor Damian Gierczyna Usługi Dekarskie
Dachy - konstrukcje
woj. łódzkie26-330 Paszkowice 103