3 zalety remontowania budynków w systemach suchej zabudowy
Sucha zabudowa to technologia remontowania i aranżowania wnętrz przy ograniczonych pracach mokrych. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu solidnych płyt kartonowo gipsowych, które mocowane są do rusztów aluminiowych, a wykańczane mogą być każdym dowolnym materiałem budowlanym. Obecnie systemy suchej zabudowy są bardzo silnie spopularyzowane, a ich niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena. Czym jeszcze zachwyca technika wykańczania wnętrz płytami K-G?
Uniwersalne zastosowanie suchej zabudowy
Dużą zaletą remontowania z wykorzystaniem suchej zabudowy jest to, że zapewnia ona naprawdę szerokie i wręcz nieograniczone możliwości projektowe. Płyty kartonowo gipsowe nie tylko mogą bowiem być wykańczane każdym dostępnym na rynku materiałem aranżacyjnym – od drewna począwszy, na kamieniu i glazurze kończąc – ale także można tworzyć z nich wiele ciekawych konstrukcji o designerskich formach. W systemach suchej zabudowy tworzone są zatem ścinaki działowe, obudowy skosów, obudowy schodów i wanien, podłogi jastrychowe, sufity podwieszane, a nawet piony instalacyjne. Na tym nie kończy się jednak cecha uniwersalnego zastosowania systemów suchej zabudowy.
Przeczytaj również: Jak legalnie pozbywać się odpadów budowlanych?
Warto podkreślić, że płyty K-G, które występują w wielu rodzajach, mogą być z powodzeniem użyte przy wykańczaniu wymagających pod kątem technicznym wnętrz. Mowa o kotłowniach, kuchniach, łazienkach, garażach, halach magazynowych czy biurowcach. Sucha zabudowa sprawdza się też szczególnie tam, gdzie ważne jest wykonanie ultralekkich konstrukcji. Wiele firm proponuje użycie płyt K-G przy adaptacji poddaszy, co pozwala obniżyć poziom sił działających na stropy i co ułatwia znacznie przygotowywanie wszystkich instalacji oraz systemów wewnętrznego docieplenia. Elektryka, przewody wentylacyjne, a także izolująca termicznie wełna mineralna mogą być montowane „wewnątrz” suchej zabudowy.
Przeczytaj również: Jakie prefabrykaty mogą być wykonane z betonu?
Sucha zabudowa, czyli solidne remontowanie
Niewątpliwą korzyścią stosowania technologii suchej zabudowy jest jej wytrzymałość i żywotność. Płyty K-G tworzone są bowiem w modelach ognioodpornych, hydrofobowych czy dodatkowo wzmocnionych włóknem szklanym. Wykazują one również wysoką wytrzymałość na korozję biologiczną oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto konstrukcje suchej zabudowy przez lata utrzymują taką samą nośność, co osiąga się m.in. dzięki temu, iż panele kartonowo gipsowe nie ulegają procesom starzenia.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie kołków rozporowych
Firmy remontowe polecają aranżowanie wnętrz suchą zabudową również dlatego, że zapewnia ona dobre parametry izolacyjność termicznej i akustycznej np. wspierając działanie płaszczyznowych systemów grzewczych (m.in. ogrzewania podłogowego przy zastosowaniu lekkich podłóg jastrychowych z płyt K-G). Dodatkową cechą wartą uwagi jest neutralność chemiczna suchej zabudowy – nie emituje ona szkodliwych związków i wspiera tworzenie zdrowego mikroklimatu we wnętrzach. Potwierdzają to fachowcy z firmy usług remontowych i budowlanych Janusza Walkusza, którzy proponują m.in. usługi wykańczania mieszkań pod klucz.
Płyty K-G i ich wpływ na niskie koszty remontu
Płyty kartonowo gipsowe chętnie wykorzystywane są przy remontach także ze względu na koszty. Dzięki nim można obniżyć wydatki zarówno na zakup materiałów budowlanych, jak i ceny usług ekip remontowych. Ograniczona ilość prac mokrych wpływa na szybkie remontowanie, co przekłada się też na niskie koszty inwestycji.
Znacznie zoptymalizowanym kosztorysem mogą się też cieszyć dzięki suchej zabudowie wszyscy ci, którzy muszą w swoich domach czy biurach nie tylko zaaranżować ściany, podłogi i sufity, ale także wymienić instalacje elektryczne i sanitarne. Dzięki płytom K-G ich montaż jest uproszczony, a co za tym idzie tańszy. Dla przykładu pełna adaptacja poddasza w systemie suchej zabudowy może być nawet o 30% mniej dotkliwa dla kieszeni inwestora w porównaniu z wykorzystaniem innej technologii remontowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana