3 sposoby przygotowania podłoża pod garaż blaszany
Szkielet typowego garażu blaszanego powstaje z kątowników zimnogiętych. Do nich przynitowana jest blacha trapezowa w wersji ocynkowanej lub akrylowej. Natomiast gotowe elementy wraz z jednospadowym dachem łączą śruby. Przedstawiona konstrukcja może stanąć na podłożu, które właściciele posesji odpowiednio przygotują. W tym artykule opisujemy trzy najczęściej stosowane sposoby wykonania tego zadania.
Betonowa płyta lub fundamenty
Standardowe garaże blaszane pojedyncze mają wymiary 3x5 lub 4x6 metra. W wersji podwójnej osiągają zwykle 6x5 metra. Bez względu na model teren, na którym znajdzie się konstrukcja musi zostać wyrównany i wypoziomowany. Szczególnie ważne jest to by przekątne w obrysie budowli były równe. Dzięki temu jej przyszłe ściany zachowają kąty proste. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża na jeden z trzech sposobów. Pierwszy i zarazem najlepszy to wykonanie wylewki betonowej o około 20 cm większej od wymiarów garażu. Powinna wystawać ponad powierzchnię ziemi na kilka centymetrów. Po wyschnięciu, płyta zapewnia najwyższą stabilność zakotwionego garażu blaszanego. Ponadto znacznie ułatwia utrzymanie czystości w jego wnętrzu.
Przeczytaj również: Konstrukcje stalowe pełnościenne. Elementy składowe
Firmy produkujące i montujące garaże często stawiają je na płytach. Jednakże nie jest to jedyny sposób przygotowania podłoża. Właściciele posesji mogą także wykonać fundament betonowy będący dokładnym obrysem zamówionej konstrukcji stalowej. Warto wiedzieć, że taka podstawa:
Przeczytaj również: Zastosowanie konstrukcji stalowych w przemyśle
musi wystawać po 10 cm z obu stron ściany garażu,
jest oparciem dla garażu pojedynczego i podwójnego ze ścianką lub bez,
musi mieć idealnie równe przekątne.
Gotowy garaż przymocowany do fundamentu jest bardzo stabilny. W środku podbudowy zwykle znajduje się sama ziemia, ale nie jest to jedyna możliwość. Dobrym pomysłem jest stworzenie podłogi z kostki brukowej klasycznej lub dziurawki. Dzięki temu we wnętrzu będzie się utrzymywała wyższa temperatura.
Przeczytaj również: Konstrukcja stalowa sposobem na adaptację budynku
Trzeci sposób przygotowania podłoża pod garaż
W ofertach podmiotów takich jak producent garaży PPHU Konstal dostępne są różne funkcjonalne konstrukcje. Specjaliści montują je na jeszcze jednej wersji podpory. Budynek można oprzeć na wkopanych w ziemię i wypoziomowanych bloczkach betonowych. Pod standardowymi garażami jednostanowiskowymi o wymiarach 3x5 metra znajduje się 6 takich elementów. Po jednym w każdym rogu i kolejne dwa na dłuższych bokach. Obiekty dwustanowiskowe stoją na 8 bloczka betonowych. Na każdy róg przypada jeden tak samo jak na każdy bok. Warto wiedzieć, że ta metoda ma pewną odmianę. Teren pod garaż można najpierw wyłożyć kostką brukową. Dopiero na nią trafiają bloczki. Jednakże tak posadowiony budynek lepiej sprawdza się, jako schowek na narzędzia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana